Anatomiczna budowa i funkcje stawu okciowego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Staw łokciowy należy do stawów złożonych o bardzo skomplikowanej budowie. Tworzą go kości (ramienna, łokciowa i promieniowa), które stanowią jego rusztowanie, więzadła ograniczające jego ruchy (poboczne łokciowe, poboczne promieniowe), a także liczne mięśnie. W jego obrębie, otoczone jedną torebką, znajdują się trzy współdziałające połączenia stawowe: staw ramienno – łokciowy, staw ramienno – promieniowy, staw promieniowo – łokciowy bliższy.

Staw ramienno – łokciowy.

Staw ramienno – łokciowy, jest to staw zawiasowy. Główką w tym stawie jest bloczek kości ramiennej, a panewkę stanowi wcięcie bloczkowe kości łokciowej. W stawie ramienno – łokciowym zachodzą ruchy zginania i prostowania.

Staw ramienno – promieniowy.

Staw ramienno – promieniowy to staw kulisty wolny. Złożony jest się z kości ramiennej (główki) i dołka głowy kości promieniowej (panewki), te dwa stawy w połączeniu stanowią przedział pierwszy i tworzą tzw. „właściwy staw łokciowy”. Ruchomość tego stawu jest ograniczona ze względu na łączenie z kością łokciową. Wykonujemy w nim ruchy prostowania, zgięcia oraz ruchy obrotowe.

Staw promieniowo – łokciowy bliższy.

Staw promieniowo – łokciowy bliższy, czyli staw obrotowy złożony jest z główki, która stanowi obwód stawowy głowy kości promieniowej, oraz panewki (wcięcia promieniowego kości łokciowej), a także powierzchni stawowej więzadła pierścieniowatego kości promieniowej. Staw promieniowo – łokciowybliższy wykonuje ruchy odwracania i nawracania. Ponadto staw ten współdziała ze stawem promieniowo – łokciowym dalszym.

Więzadło poboczne łokciowe.

Więzadło poboczne łokciowe to płaskie, trójkątne więzadło, które biegnie od nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej do brzegu przyśrodkowego wcięcia bloczkowego kości łokciowej.

Więzadło poboczne promieniowe.

Więzadło poboczne promieniowe biegnie od nadkłykcia bocznego po stronie bocznej torebki stawowej. Dzieląc się na dwa ramiona więzadło poboczne promieniowe obejmuje głowę kości promieniowej i przyczepia się do obu brzegów wcięcia promieniowego kości łokciowej.

Torebka stawowa.

Staw łokciowy pokrywa torebka stawowa, która stanowi ochronę stawu przed środowiskiem zewnętrznym. Torebka stawu łokciowego jest dość słaba od strony przedniej i tylnej, natomiast mocna i gruba po stronie bocznej i przyśrodkowej dzięki wzmacniającym ją więzadłom pobocznym łokciowym i promieniowym. Torebka stawowa produkuje maź, która jest substancją odżywczą oraz „smarującą” dla powierzchni stawowych. Ponadto jest także elementem stabilizującym staw w pozycjach skrajnego ustawienia części kostnych względem siebie.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 446 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*